עץ בוק (אשור) להסקה

  להצעת מחיר על עצים להסקה השאירו פרטים או התקשרו:
  073-802-1636

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  האם אתם חדשים בשימוש בעצי הסקה כמקור חום? אם כן, הכרה של סוגי עצים שונים ומה עדיף לשרוף היא חיונית עבורכם. בוק הוא עץ קשיח המתאים לשריפה וחימום, אך הוא דורש זמן ייבוש ארוך יותר לעומת סוגים אחרים של עצי הסקה. במאמר הבא נעזור לכם להבין הכל על זיהוי, ייבוש ואחסון של עצי הסקה מעץ בוק (עץ אשור). 

  זנים שונים של עץ בוק

  קיימים כ-10 זנים עיקריים של עצי בוק, זני הבוק הם עצים קשים בעלי צפיפות גבוהה וטובה יותר מרוב העצים הקשים, מה שהופך אותם למצוינים לצורך לחימום הבית או לבניית רהיטי עץ. עם זאת, לא כל זן של בוק מתאים לשמש כעץ הסקה.

  בואו נכיר את הזנים הנפוצים ביותר של הבוק המשמשים כעצי הסקה:

  עץ בוק אמריקאי

  הבוק האמריקאי הוא כנראה המפורסם ביותר מבין כל זני הבוק. עץ זה משמש לעתים קרובות כעץ הסקה ולצורך בניית רהיטים, זאת בשל איכויות דחיסות נהדרות. הבוק האמריקאי גדל לגובה של עד 30 מטר. עלי העץ בגוון ירוק כהה והם מצהיבים בסתיו. הבוק האמריקאי הוא עץ מצויין להסקה.

  עץ בוק אירופאי

  זן נוסף של בוק הגדל לגובה של 30 מטר, הבוק האירופאי מרשים באותה מידה כמו הבוק האמריקאי. גם זן זה מייצר עצי הסקה מצוינים. העלים שלו, לעומת זאת, הופכים להיות אדומים-חומים בסתיו ולא צהובים כמו העלים של בני דודיהם האמריקאים.

  עץ בוק סיני

  הבוק הסיני מגיע לגובה של 20 מטר. ההבדל העיקרי בין הבוק הסיני לקרוביו האמריקאים והאירופאים הוא שהוא מתחלק בבסיסו וגדל לעצים דמויי שיח. הבוק הסיני משמש לעתים קרובות למטרות נוי.

  עץ בוק יפני

  הבוק היפני קצת יותר גבוה מהבוק הסיני, הוא מגיע לגובה של 24 מטר. כמו הבוק הסיני, גם הזן היפני מתחלק בבסיסו וגדל למספר ענפים. הוא משמש גם למטרות ריהוט ונוי בנוסף למטרות הסקה.

  עץ בוק מקסיקני

  זהו כנראה הזן של עצי בוק הגדול והמבוקש ביותר למטרות הסקה ולמטרות בניית רהיטים. הבוק המקסיקני מגיע לגובה של 40 מטר והוא זוכה לביקוש רב בשל גודלו ואיכויות הקשיחות והדחיסות שלו.

  הערך הקלורי של עץ בוק

  לבוק יש ערך קלורי גבוה יחסית, זה אומר שעץ בוק מיובש כמו שצריך, הוא אחד מסוגי עצי ההסקה הטובים ביותר לצורך חימום הבית שלכם. לסוגים רבים של עצי הסקה "טובים" יש ערך קלורי נמוך משל עץ הבוק, מה שהופך את עץ הבוק לבחירה הרבה יותר אידיאלית בתור עצי הסקה מאשר סוגים רבים אחרים. לבוק יש ערך קלורי גבוה בעקבות רמות לחות נמוכות יחסית – אחרי שהוא מתייבש קשה להשוות אותו לעצים קשים אחרים, מבחינת אנרגיית החום שהוא מצליח לייצר.

  ייבוש עץ בוק להסקה

  אחד החסרונות העיקריים של עצי בוק להסקה הוא העובדה שלוקח זמן רב יותר לייבש אותם בהשוואה לכמה מסוגי עצי ההסקה הטובים ביותר שקיימים בחוץ. לרוב עצי ההסקה ה"טובים" לוקח בממוצע שישה עד תשעה חודשים של ייבוש איכותי בכדי להיות מוכנים לבעירה. לבוק, לעומת זאת, לוקח לפחות שנה להתייבש כמו שצריך (מומלץ אפילו להשאיר אותו לייבוש של שנתיים לצורך הפחתת רמת הלחות).

  בעירה של עץ בוק

  בוק נחשב באופן כללי  לעץ הסקה מצויין, זאת בין היתר בשל תכולת הלחות הנמוכה שלו – 12 אחוז. כדי להבהיר עד כמה זה נהדר, רוב עצי ההסקה מגיעים רק לרמת לחות של 20 אחוז, או מעט פחות, לאחר ייבוש. לבוק יש רמת לחות נמוכה ויבשה אפילו עוד יותר כשהוא מיובש – זאת הסיבה לערך קלורי גבוה מאוד שלעצים אחרים קשה מאוד להתחרות בו. 

  רמת העשן הנפלטת בזמן בעירה משתנה. לרוב, עם העץ מיובש כהלכה, העשן דק ומריח נעים. בנוסף, לעשן הבוק יש טעמים מעט אגוזיים מה שהופך אותו לנהדר לצורך עישון של מזונות מסוימים. 

  הארומה של עץ הבוק

  הריח של עצי הבוק הוא מעט אגוזי ובעיקר מתון ולא משתלט. כלומר, אין לו הרבה ריח – אבל מה שכן מריחים בהחלט נעים. עם זאת, לעצי בוק לא מיובשים כראוי שנערמים יחד לצורך הסקה יש נטיה להירקב ולהעלות עובש, עצי בוק רקובים הנשרפים פולטים ריח חזק ומוזר שאינו נעים לסובבים. 

  איך לזהות עצי בוק?

  עצי בוק הם קצת מסובכים לזיהוי, לא בגלל שהם קשים לזיהוי באופן כללי, אלא בגלל העובדה שיש יותר מ-40 מינים שונים של בוק. עם זאת, ניתן לזהות עצי בוק לפי הקליפה האפורה והחלקה שלהם. סימן נוסף שיכול לעזור הוא עלי הבוק בגוון ירוק כהה שמתעגלים לקצוות מחודדים. 

  ריטה פסחוב

  כותבת המאמר: ריטה פסחוב

  אמא ל- 2 ביום וחובבת עצים להסקה בלילה, בגדול אני אוהבת כל דבר שקשור לאש. כי בשורה התחתונה, אין כמו לבוא בסוף יום קר ולהחמם מול הקמין עם כמה בולי עץ איכותיים להסקה. למידע נוסף עלי ועל האתר היכנסו לעמוד האודות שלנו.

  עצים להסקה שיכולים לעניין אותך