דף הביתמאמריםההבדל בין סוגי עצים קלים לסוגי עצים כבדים

ההבדל בין סוגי עצים קלים לסוגי עצים כבדים

  להצעת מחיר על עץ להסקה השאירו פרטים או התקשרו:
  077-805-1400

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  כאשר מתייחסים לעצי הסקה מתארים עצים כעצים קלים או עצים כבדים. כאשר עץ קל מתאר עץ בעל ערך קלורי נמוך ועץ כבד מתייחס לעץ בעל ערך קלורי גבוהה.

  ערך קלורי = כמות החום המשתחררת משריפת יחידת מסה של 1 ק״ג מהחומר. ככל שהערך הקלורי של העץ גבוהה יותר, כך זמן הבעירה ממושך יותר ופליטת החום גבוהה יותר. 

  ההבדל הפיזי בין סוגי עצי ההסקה

  קיים הבדל פיזי הנראה לעין בין עצים קשים לעצים רכים, בזכות אותם הבדלים תוכלו להבדיל בקלות האם מדובר בגזעי עץ קשיחים או רכים, כך שבמידה ואינכם בעלי ניסיון רב בהבערת עצים להסקה או שמא אינכם בטוחים איזה עץ קיבלתם, תוכלו להיעזר בהבדלים החיצוניים לצורך בחינת סוג העץ.

  הדרך הקלה ביותר לזהות עץ כבד היא לפי העלים שלו. עצים קשיחים הם בעלי עלים שטוחים ורחבים ולרוב הם ישירו את העלים שלהם מדי שנה בעונת הסתיו. עצים רכים אלו עצי מחט ועצים ירוקי עד. בדרך כלל הם משילים את עליהם כל 2-4 שנים. לעצים קשים יש נקבוביות ואילו לעצים רכים אין. 

  עץ אלון מבוקע

  הבדל המחירים בין עצי הסקה קלים לכבדים

  עצים כבדים נחשבים לעצים איכותיים ומבוקשים יותר לעומת העצים הקלים, דבר הבא לידי ביטוי גם מבחינת המחיר שלהם. מצד שני, למרות שעצים כבדים הם יקרים יותר, בטווח הארוך הם חסכוניים יותר לעומת עצים קלים.

  זאת מאחר ויש צורך להשתמש בפחות עצים לאורך זמן על מנת להפיק כמות חום גבוהה. לעומת זאת העצים הקלים נשרפים יחסית מהר ויש צורך להשתמש ביותר עצים על מנת לקבל כמות חום מספקת לאורך זמן. 

  איכות בעירה

  העצים הכבדים כמו עץ איירון ווד לדוגמא, בוערים לרוב בצורה נקייה יותר לעומת העצים הקלים. זאת גם במידה ושני הסוגים מיובשים כראוי. העצים הכבדים נוטים להשאיר אחריהם גחלים בוהקות ויפות אשר ממשיכות לפלוט חום רב, לעומת זאת לעצים הקלים נטייה להישרף כליל ולהשאיר עפר ופיח בתנור ההסקה. צורת הבעירה משפיעה על אופן אחזקת התנור והניקיון שלו, כך ששימוש בעץ קל ידרוש מכם ניקיון תכוף יותר והוצאות כספיות נוספות.

  הדלקה

  עצים כבדים קשים יותר להדלקה לעומת עצים קלים, זאת בעקבות דחיסות גבוהה שקיימת בעצים הקשיחים. על מנת להדליק את העצים המבוקעים יש לסדר את העצים בצורת פירמידה או בשיטת שתי וערב ולהניח מתחתם זרדים, חלקי עץ קטנים או מדליקים. 

  יש הנוטים לשלב מעט עץ קל יחד עם העץ הכבד על מנת לאפשר בעירה מהירה וקלה יותר. חשוב להקפיד כי העץ יהיה מיובש היטב על מנת שיבער היטב. עץ ירוק יפלוט עשן ופיח רבים, חום נמוך וזיהום אוויר גבוהה.

  קטגוריהעץ קשהעץ רך
  צמיחהצומחים לאט, משירים עלים מדיי שנה.עצים ירוקי עד שאינם משירים עלים
  צפיפותצפיפות גבוהה, עמידים ואיכותיים ומנוצלים למגוון רחב של שימושיםצפיפות נמוכה ועץ חלש יותר, נחשב לפחות איכותי.
  שימושמנוצל לצורך ריצוף, חיפוי, בניית גדרות, ספינות וסירות ולתעשיית הבנייה.משמש כקורות בקירות ובתקרות, חלונות, דלתות וייצור רהיטים.
  סוגיםאקליפטוס, איירון ווד, אלון, ליבנה,מייפל, אגוז, זית, אלמון, דובדבן, פקאןאשוח, אורן, ארז
  בעירהנשרף נקי, משאיר גחלים בוהקיםמלכלך, משאיר אפר רב
  מחיריחסית יקר, מעניק תמורה גבוהה יותר למחיר מאחר ובוער לאורך זמן ממושך יותר ופולט חום רב יותר.זול יותר, נשרף מהר יותר ופולט חום נמוך יותר. 
  ריטה פסחוב

  כותבת המאמר: ריטה פסחוב

  אמא ל- 2 ביום וחובבת עצים להסקה בלילה, בגדול אני אוהבת כל דבר שקשור לאש. כי בשורה התחתונה, אין כמו לבוא בסוף יום קר ולהחמם מול הקמין עם כמה בולי עץ איכותיים להסקה. למידע נוסף עלי ועל האתר היכנסו לעמוד האודות שלנו.

  עצים להסקה שיכולים לעניין אותך